Suruç gazilerine saldırılar sürüyor

Suruç’ta ağır yaralanan ve İsviçre’de tedavisi devam eden Güneş Erzurumluoğlu’nun Ankara’daki evine polis baskını yapıldı. Elazığ’da tutuklu bulunan Suruç gazisi İlke Başak Baydar’ın kan kustuğu ve işkenceye uğradığı öğrenildi.

Sermaye devleti, 20 Temmuz 2015’te IŞİD çetesi eliyle gerçekleştirdiği Suruç Katliamı’nın ardından, katliamda yaralananlara dönük saldırılarını sürdürüyor.

Yurtdışında olduğu bilindiği halde evi basıldı

ETHA’daki habere göre Suruç gazilerinden, Güneş Erzurumluoğlu’nun evi “cumhurbaşkanına hakaret ettiği” gerekçesiyle açılan soruşturma kapsamında bu sabah polis tarafından basıldı.

Polisler, sabah 06.00 sıralarında baba Mehmet Erzurumluoğlu'nun evini bastı. Gözaltına alınarak emniyete götürülen Erzurumluoğlu'na kızı soruldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Güneş hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle "cumhurbaşkanına hakaret" soruşturması başlattığını söyleyen polisler, baba Erzurumluoğlu'na "Kızın nerede?" diye sordu.

Mehmet Erzurumloğlu, Güneş'in tedavi için İsviçre'ye gittiğini, kaçak yollardan değil pasaport ve vize ile çıktığını, pasaportu da emniyetin verdiğini söyleyerek, "Konsolosluk da biliyor, siz de biliyorsunuz" diye tepkisini dile getirdi. Polislerin "Gelirse haberimiz olsun" sözlerine Erzurumluoğlu, "Zaten sizin haberiniz olur" yanıtını verdi.

Erzurumluoğlu, 10 saat emniyette tutulup ifadesi alınarak serbest bırakıldı. Mehmet Erzurumğlu, katliamda ağır yaralanan ve felç olan Güneş'in tedavi koşullarının Türkiye'de olmadığını, üstelik hakkında davalar açıldığını, tedavi için toplanan yardım paralarına el konulduğunu hatırlatarak, bu nedenle İsviçre'ye gittiğini belirtti. Erzurumluoğlu, "Sindirmeye, yıldırmaya çalışıyorlar" dedi.

Tutuklu Suruç gazisi kan kusuyor

Bir diğer Suruç gazisi İlke Başak Baydar da son dönemde artan işkenceyle gündeme gelen Elazığ T Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunuyor. Tutsaklarla görüşen Avukat Hüseyin Aygün, "İlke Başak Baydar saldırı sonrası kan kusmuş" dedi. Sosyal medya üzerinden bilgi veren Aygün, toplam 3 koğuşta kalan kadın tutsakların maruz kaldığı işkenceye dikkat çekti.

Elazığ T Tipi Hapishanesi'nde siyasi tutsaklara, üzerinde "terör" yazılı kimlik kartlarını takması dayatılıyor. Kartları takmayanların görüş, telefon, revir, kargo alma hakları gasp ediliyor ve koğuş dışına çıkmaları engelleniyor. Ayrıca tutsaklara ayakta sayım dayatılıyor.