Real Market işçileri: Hakkımızı alana kadar direneceğiz

Hileli iflas yoluyla hakları gasp edilen Real Market işçileri eylemlerini Levent’teki Media Markt önüne taşıdı. Polis de yaptığı dayatmalar ve işçilere saldıran birini korumaya alarak sermayenin bekçisi olduğunu bir kez daha gösterdi.

Hileli iflas yoluyla hakları gasp edilerek işten atılan Real Market işçileri, eylemlerini Media Markt’ın İstanbul Levent’teki mağazası önüne taşıdılar. İşçiler saat 12.00’de mağazanın karşısındaki parkta toplanırken yanlarına gelen polisler mağazanın önünde değil yolun karşısında eylem yapmaları dayatmasında bulundu. Mağazanın önüne de çevik kuvvet ve TOMA yığıldı.

Polis Media Markt’ın yanında

Buna karşın işçiler mağaza önüne giderek “Direne direne kazanacağız!”, “Tazminat hakkımız söke söke alırız!” sloganlarıyla eylemlerini başlattılar. Burada işçilerden Ahmet Fazıl Şahin bir konuşma yaparak şirketin devredilmesi, iflas ettirilmesi ile kıdem ve ihbar tazminatlarını alamadan işten atılmaları sürecini anlattı. Üye oldukları Türk-İş’e bağlı Tez Koop-İş sendikasının patrondan yana tavır alarak “OHAL var, polis gözaltına alır” diyerek eylemlerini engellemeye çalıştığın anlatan Şahin, mücadelelerine destek veren Nakliyat-İş sendikasına teşekkür etti ve “Hakkımızı alana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, polisin Metro Market’i korumasını teşhir etti. Diğer illerde de OHAL yasakları ile Real Market işçilerinin eylemlerinin engellenmeye çalışıldığını söyleyen Küçükosmanoğlu, işçilerin 17 Kasım’da Anadolu Adliyesi’nde görülecek duruşmalarına çağrı yaptı.

İşçilere saldıranı polis korumaya aldı

Konuşmaların ardından yolun karşısına geçen işçiler eylemlerini “Kahrolsun sarı sendikacılık!”, “Yaşasın devrimci sendikacılık!”, “Hırsız Media Markt!” sloganlarıyla sürdürdü. Bu sırada arabasından inen biri işçilere küfür ederek bıçak çekti. İşçilerin kovalaması üzerine kaçmaya başlayan kişi polis korumasına alındı. Çevik kuvvet de alana çağrılarak işçiler mağazanın karşısındaki alana gitmeye zorlandı. Eylemi bir süre daha sürdüren işçiler yaptıkları konuşmayla polisin saldırganı korumasına tepki gösterdi.

Eylem bir süre sonra sloganlarla sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul