“Temiz kağıdı” uygulaması kölelik ipoteğidir

Eğer başka bir taşerona geçmek istersen çalıştığın taşerondan “temiz kağıdı” almak zorunluluğu getirilmiş. Aksi halde 6 ay boyunca Star Rafineri içerisinde hiçbir taşeron şirkette çalışamıyorsun. Bu uygulamanın kendisi örgütlü olan patronların kendi sınıf çıkarlarını korumak adına geliştirdikleri farklı bir sömürü biçimidir.

Yüzlerce taşeron şirket olmasına rağmen nerdeyse tüm taşeronlarda bizler için koşullar aynı. Bu sömürü koşullarını ortaklaştıransa temiz kağıdı uygulamasının kendisidir.

Birbirlerine rakip olan taşeron şirketler kendi aralarında oluşabilecek rekabeti öngörüp ana firma öncülüğünde böyle bir uygulama geliştirmişler. Bu uygulamanın hiçbir yasal dayanağı olmamasına rağmen Star Rafineri içerisinde kanunlaşmış durumda. Eğer başka bir taşerona geçmek istersen çalıştığın taşerondan “temiz kağıdı” almak zorunluluğu getirilmiş. Aksi halde 6 ay boyunca Star Rafineri içerisinde hiçbir taşeron şirkette çalışamıyorsun. Bu uygulamanın kendisi örgütlü olan patronların kendi sınıf çıkarlarını korumak adına geliştirdikleri farklı bir sömürü biçimidir. Temiz kağıdı dayatması ile taşeron patronları birçok koşulu ortaklaştırmış oldu.
Neredeyse tüm taşeronlarda ücretler aynı, yapılan zamlar aynı, çalışma koşulları aynı. Çoğu taşeron şirket elden ücret ödemeye devam ediyor.
Böyle bir uygulamanın kendisi olmamış olsa idi, taşeron şirketler işçileri tutabilmek için temiz kağıdı ile tehdit etmek yerine koşulları iyileştirmek zorunda kalacaktı. Servis, tuvalet, yemek, çay istirahati, kamp alanı gibi birçok uygulamayı insani düzeylere çekmek zorunda kalacaktı...

Kölelik ipoteği olan temiz kağıdı uygulaması öncelikle işçiye hakarettir .
Bunu bu şekilde algılayıp, dayattıkları sömürü uygulamalarına karşı mücadele edebilmek için en az patronlar kadar örgütlü hareket etmek lazım. Kendi sınıf çıkarlarımız için birlik olmak, birlik olmak için de birlikte hareket etmek lazım. Buradan tüm Star işçilerine önerim, herkes 170’i arayarak şikayette bulunsun. Bu da birlik zemininin ilk başlangıcı olsun..

Star Rafineri’ye iş başvurusu yapan bir işçi